
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 130 V |
| Length | 7.11 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 5 µA |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 2.62 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 130 V |
| Max Power Dissipation | 1.5 kW |
| Power Dissipation | 1.5 kW |
| Peak Pulse Current | 7.2 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 144 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 144 V |
| Reverse Standoff Voltage | 130 V |
| Clamping Voltage | 209 V |
| Peak Pulse Power | 1.5 kW |
| Power Line Protection | No |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Max Surge Current | 200 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 144 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 159 V |
Stock: 287
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50352
Ext.Price$0.50352
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50352 | $0.50352 |
| 10 | $0.40070 | $4.00700 |
| 25 | $0.36612 | $9.15300 |
| 50 | $0.33452 | $16.72600 |
| 100 | $0.30565 | $30.56500 |
